el sıkışma ile ilgili görsel sonucu

1.PROJE-DANIŞ PROJE VE MALİ DANIŞMANLIK TİCARET VE SANAYİ ANONİM ŞİRKETİ

http://www.projedanis.com/

33 YILDIR YATIRIMCININ VE İHRACATCININ HİZMETİNDE

1980’li yılların başlarında Türkiye iktisadında iki gelişme olmuştu. Bunlardan birisi ekonominin dışa açılması idi. Ötekide üretimi ve istihdamı artırmak için yatırımların özendirilmesi idi. Bu iki görüş çerçevesinde yasal düzenlemeler yapılıyordu. İlk yapılan, daha önce başlatılmış olan özendirme önlemlerine yeni bir biçim vermek üzere, yatırım ve dışsatımın özendirilmesi ile ilgili yasal düzenlemelerin yürürlüğe konulması olmuştu. Dışa açılmanın etkin duruma gelmesi için 1990’lı yılların başlarını beklemek ve Türkiye’nin Gümrük Birliği’ne girmesi sürecini yaşamak gerekiyordu.

1980’li yılların başlarında büyük bir heyecan vardı. Herkes 1980 yılı öncesinde olanların bir daha yaşanmaması için elinden geleni yapmağa çalışıyordu. Ben de yıllarca akademik alanda ve firmalarda yaptığım yatırım, üretim ve dışsatım danışmanlıklarını bir merkezden yürütmek üzere bir kurum oluşturmak gerektiğini düşündüm. Proje Danış A.Ş. böylece doğmuş oldu. Proje Danış, yirmi beş yıl içinde yüzlerce yatırım teşvik belgesi aldı. Yüzden fazla firmaya danışmanlık hizmeti verdi. Bu çalışmaları yetiştirdiği kadrolarla başarılı olarak yürüttü. Bu kadrolar gece gündüz demedi, gerektiğinde tatil yapmadı. Her zaman müşteri memnuniyetini ön planda tuttu. Başarılarını müşterileri ile birlikte kutladı. 1994’lü yıllarda, 2000’li yıllarda yaşanan iktisadi krizleri başarılı olarak atlattı. Bu kriz dönemlerinde yine her zamanki gibi müşterilerinin yanında oldu.

1990’lı yıllarda ekonomi ikinci bir sürece girdi. Avrupa Birliği ile Gümrük Birliği anlaşması imzalanmıştı. Ekonominin yeni ihtiyaçlarına göre Dahilde İşleme Belgeleri gibi yeni unsurlar önem kazanmaya başladı. Bu gerekseme 2000- 2001 yılları krizlerinden sonra daha da arttı. Bu durum, Proje Danış A.Ş.’in müşterilerine karşı sorumluluklarını da artırmıştı. Bu sorumluluk, danışmanlık hizmetlerinin alanını hem genişletmiş ve hem de personelinin yüksek kalite seviyesinin devam ettirilmesinin gereğini ortaya çıkarmıştı. Yıllarca emek vererek yetiştirilen personel yeni katılan arkadaşlarımızla, müşterilerimize daha verimli, daha kaliteli hizmet verme yarışı içinde oldular. Bundan sonra da olacaklarına kuşku yok.

Proje Danış türü kuruluşlar Türkiye’de fazla değil. Bu tür kuruluşlar kurulsa dahi uzun ömürlü olamıyorlar. Başarılarını uzun süre devam ettiremiyorlar. Bu nedenle Proje Danış’ın başarılı geçmişi, Türkiye’de danışmanlık hizmeti sektöründe belki de bir ilktir. 
Proje Danış’ın temelleri ellinci yılını kutlamaya onu götürebilecek kadar güçlüdür.

Haziran 2006–İstanbul 
Prof. Dr. Oktay Güvemli

2.ÖZEN BAĞIMSIZ DENETİM VE SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLİK LİMİTED ŞİRKETİ